kurban

kurban organizasyonu       Vacip,Adak,Şükür,Akika

kurban organizasyonu Vacip,Adak,Şükür,Akika

Cenab-ı Hak Hac Suresinde “Biz, büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu halde onlar, ayakları üzerine dururken üzerlerine Allah'ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise, artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yeyin, hem de ihtiyacını gizleyen-gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik. -22/36- 

Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvânız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele! -22/37-“ buyurarak bizlere hem Kurbanlık hayvanların cinslerini hem nasıl kurban edilmesi gerektiğini hem kurbanlık hayvanların etlerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini hem de Kurban kesmekte ki niyetimizin ne kadar ehemmiyetli olduğunu ve daha birçok hikmeti ders vermiştir. 

Derneğimiz Kurban Bayramında olduğu gibi yıl içinde kesilen adak, akika ve şükür kurbanlarının video ve fotoğraflarını bağışçılarımıza göndermektedir.

Adak - Akika - Şükür Kurban Süreci

  • Derneğimize Adak veya diğer kurbanlar için bağış yapıldığında, öncelikle arkadaşlarımız bu bağışın alındığına dair mesajı hisse sahibine göndermektedir.
  • Sonrasında bu hisselerin 7 ye tamamlanması beklenir.
  • Bir büyükbaş kurbanı çıktığında o an ihtiyaç sahibi olan ülkede kurbanımız video kaydı ve fotoğraflar ile beraber kesilir.
  • Sonrasında derneğimize gelen görseller bağışçımıza bu resim/video halinde mesaj olarak gönderilir.
  • Kurbanlarımızı kestiğimiz ülkeler; Rwanda ve Nijerya  gibi ekonomik açıdan çok güç durumdadırlar.